PRAWA DZIECKA Z UNICEF

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci.

W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

W tym roku ten wyjątkowy dzień wypadł w sobotę, jednak nic nie stało na przeszkodzie, aby przedszkolaki z PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO „TĘCZOWA KRAINA” wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska w poniedziałek 22 listopada. W ramach tego dnia dzieci były ubrane na niebiesko, udekorowały salę w tym kolorze, poznały piosenki i wiersze o prawach dziecka, kolorowały kolorowanki i rozwiązywały łamigłówki. Obejrzały również film edukacyjny w tym temacie oraz omówiły z nauczycielem prezentację dotyczącą ich praw przygotowaną przez UNICEF Polska. Dzieci z grup starszych w opaskach z niebieskimi emblematami wzięły również udział w przemarszu ulicami miasta.