10 dobrych rad

10 DOBRYCH RAD DLA MĄDRYCH RODZICÓW:

1. Nie posyłaj po raz pierwszy dziecka do przedszkola, gdy w rodzinie dokonują się istotne zmiany. (narodziny nowego dziecka, zmiana miejsca zamieszkania) które niosą ze sobą niepewność. Dzieci potrzebują w tym czasie szczególnie dużo poczucia bezpieczeństwa i stabilności, aby znów nabrać pewności siebie.

2. Ciesz się razem z dzieckiem, że idzie do przedszkola.

3. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź. (krótkie rozstania ułatwiają dzieciom start w przedszkolu, ponieważ wtedy dzieci łatwiej kierują swoją uwagę na nauczycielkę, albo na inne dziecko)

4. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to, chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

5. Nie obiecuj dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.

6. Pozwól zabrać dziecku z domu jego ulubioną zabawkę.

7. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał dziecko do przedszkola tato. Rozstania z tatą są mniej bolesne.

8. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim dla siebie momencie.

9. Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem!

10. Zawsze dotrzymuj danego dziecku słowa – dziecko raz oszukane straci do Ciebie zaufanie.