Projekt Unijny

01.02.2013r. w Przedszkolu Publicznym w Piławie Górnej została utworzona nowa grupa. Grupa została całkowicie sfinansowana przez środki z Unii Europejskiej. Zakwalifikowało się do niej 25 dzieci, w tym trzynaścioro trzylatków oraz dwanaścioro czterolatków.
Przez okres jednego miesiąca prowadzone były liczne zabawy integracyjne, które zbliżyły dzieci do siebie, rozwinęły w nich przeświadczenie, że tworzą jedną grupę, jak również dały poczucie bezpieczeństwa.
W miesiącu lutym dzieci brały udział w dodatkowych zajęciach organizowanych przez przedszkole a mianowicie w zajęciach z Rytmiki, podczas których dzieci rozwijały poczucie rytmu i muzykalności w zajęciach z języka angielskiego, gdzie poznawały nowe słowa w obcym języku. Dodatkową atrakcja dla dzieci był przyjazd filharmonii, podczas którego miały możliwość zapoznania się z muzyką z różnych krajów i regionów.

W miesiącu marcu przedszkolaki przygotowywane były na przyjście wiosny. Zwieńczeniem tak długiego okresu oczekiwania było uroczyste powitanie wiosny wraz z pozostałymi dziećmi z przedszkola. Przemarsz ulicami z marzanną oraz spalenie jej w ogrodzie przedszkolnym raz na zawsze miał pożegnać zimę.

W ostatnim tygodniu marca przygotowywaliśmy się na święta Wielkanocne. Prezentem dla naszych przedszkolaków z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych był teatrzyk, w którym aktorzy w bardzo obrazowy sposób przybliżyli dzieciom tradycje związane ze świętami.

W miesiącu kwietniu nasze przedszkole odwiedzili panowie z policji, poinstruowali dzieci o zasadach bezpieczeństwa. Na koniec przedszkolaki mogły zrobić sobie zdjęcie z ogromną maskotką o imieniu „Leo”.

Odbyło się wiele zajęć otwartych.
Prawdziwym „sprawdzianem” dla naszych przedszkolaków okazał się jednak 23. 05. 2013r. To był wyjątkowy dzień, ponieważ w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Dla naszych przedszkolaków to był pierwszy występ na dużej scenie i wśród tak licznej publiczności. Do tego wyjątkowego dnia dzieci przygotowywały się od początku maja. Prezentem dla rodziców był taniec „Chocolate” oraz własnoręcznie wykonane serduszko. Można mówić o ogromnym sukcesie naszych milusińskich, ponieważ mimo ogromnej tremy wszystkie dzieci wyszły na scenę i pięknie zatańczyły.
05.06.2013r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. Z tej okazji dla naszych przedszkolaków zorganizowany został wyjątkowy dzień pełen atrakcji. Wśród licznych zabaw i konkurencji dzieci miały okazję wykazać się sprytem i „zdrową” rywalizacją. W każdej sali czekały na nie rożne niespodzianki takie, jak chodzenie po ,,zaczarowanych” kamieniach, rzuty do różnych celów, zabawy z chusta animacyjną czy tory przeszkód. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy dzieci kolorowymi farbkami. Wszystkie przedszkolaczki zamieniły się w słodziutkie kociaczki.
Prezentem z okazji Dnia Dziecka był również występ wałbrzyskiego teatru. Oj takie święto dzieci chciałyby obchodzić z pewnością codziennie.
14.06.2013 r., w ramach podsumowań projektu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” odbył się w ogrodzie przedszkolnym piknik z udziałem rodziców. Głównym celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia. Dzieci wzięły udział w pięciu konkurencjach. Po każdej z nich czekały na nie zdrowe przekąski takie jak: słodziutkie truskawki, ciasteczka z pełnoziarnistej mąki, kanapeczki z ciemnego pieczywa oraz pyszne soczki.
Na koniec każdy przedszkolak dostał „kubusiowy” dyplom oraz pyszny „kubusiowy” soczek.
W ostatnim tygodniu czerwca w naszej grupie odbyło się spotkanie z udziałem rodziców. Temat spotkania to „Bezpieczne wakacje”. Głównym celem było kształtowanie postaw bezpiecznego wypoczynku, jak również umacnianie więzi rodzinnych..
Na zakończenie spotkania zorganizowany został słodki poczęstunek, podczas którego pożegnaliśmy dzieci pięcioletnie odchodzące do zerówki. Przedszkolakom został wręczony dyplom oraz skromny upominek. Jak to przy pożegnaniach bywa łezka wzruszenia pojawiła się w oku.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy (październik, listopad, grudzień) w naszym przedszkolu odbyło się wiele imprez oraz ciekawych spotkań.
W pierwszym tygodniu października nasze „Jeżyki” wzięły w udział w uroczystości przedszkolnej jaką było „Pasowanie na starszaka”. Dzieci nowo przybyłe debiutowały na „scenie”, zorganizowanej w ogrodzie przedszkolnym. Zaprezentowały się piosenką „Śpiący jeżyk”, za którą dostały ogromne oklaski. Wszystkie dzieci wyszły na scenę, i już za to należą im się brawa, ponadto pięknie zatańczyły i zaśpiewały.
25 października z okazji Narodowego Dnia Sportu nasze przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami wzięły udział w zabawach sportowych pod hasłem „Mamo, tato ćwiczymy razem!” Celem spotkania było stworzenie dzieciom warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności w środowisku naturalnym.
Koniec listopada, to czas Andrzejek czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Zgodnie więc z tradycją, 28 listopada w naszej grupie odbyło się Andrzejkowe spotkanie z udziałem rodziców. Nasze przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Były więc duszkowe tańce i życzenia na przyszłość. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości
Szczególnym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków w ciągu ostatnich tygodni był przyjazd Świętego Mikołaja. Prezentem dla naszych milusińskich oprócz paczek od świętego Mikołaja, był również teatrzyk. Czwartego grudnia aktorzy z teatru wystawili sztukę pt.: „Legenda o Świętym Mikołaju”, zapoznając dzieci z historią Mikołaja.
19 grudnia w sali kina odbyło się jasełkowe spotkanie z udziałem rodziców. Dzieci z poszczególnych grup przedstawili kolędy i pastorałki. Ten wyjątkowy nastrój oczekiwania na święta Bożego Narodzenia udzielił się wszystkim.
20 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta Wigilia zorganizowana specjalnie dla naszych przedszkolaków. Pięknie ustrojona choinka, pyszne potrawy a w tle kolędy stworzyły niepowtarzalny klimat świąt.

W przeciągu ostatnich trzech miesięcy w naszym przedszkolu, jak zwykle wiele się wydarzyło. W kwietniu przygotowywaliśmy się na nadejście Świąt Wielkanocnych. Nasze przedszkolaki zapoznane zostały z tradycjami, zwyczajami i symbolami Świąt Wielkanocnych
W ostatnim tygodniu kwietnia z okazji Dnia Ziemi, nasze przedszkolaki zostały małymi ekologami. Dzieci zapoznane zostały z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka. Uświadomiono je o konieczności segregowania śmieci, oszczędzania wody czy szanowania zwierząt i roślin. Przedszkolaki poszerzyły swój zasób słownictwa o nowe słowa takie jak: „ekologia”, „recykling.” Dzieci uczestniczyły również w przedstawieniu zorganizowanym przez wszystkie panie nauczycielki. Tematem przewodnim przedstawienia było hasło: „Zmieniaj nawyki, nie klimat” a głównym celem spotkania było kształtowanie właściwych postaw proekologicznych.
09.05. nasze przedszkole odwiedzili strażacy z OSP w Piławie. Dla przedszkolaków była to nie lada atrakcja! Dzieci mogły z bliska zobaczyć strój strażaka, sprzęt gaśniczy no i oczywiście wóz strażacki. Chętne dzieci mogły nawet wsiąść do wozu strażackiego.
Podobno „wszystko co dobre, szybko się kończy”. Nie inaczej jest w naszym przypadku. Niesamowite jest to, jak wielkie postępy uczyniły nasze przedszkolaki w przeciągu tego roku. Trzeba im przyznać, że trudny proces stawania się z trzylatka czterolatkiem, a z cztero, pięciolatkiem, nasze maluchy, nie wiadomo kiedy, opanowały do perfekcji!
16.06. odbyło się uroczyste pożegnanie roku z jednoczesnym zakończeniem projektu unijnego. Dzieci wprowadziły nas w radosny nastrój śpiewając specjalnie przygotowane na tę okazję piosenki oraz deklamowały wiersze o niełatwej przedszkolnej codzienności. Na koniec były oczywiście podziękowania i serdeczne uściski. Niespodzianką dla naszych milusińskich był zorganizowany na przedszkolnym ogrodzie piknik. Nasze przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami biwakowali na świeżym powietrzu. Skończył się pewien etap w życiu naszych milusińskich, ale szybko zacznie się nowy równie ciekawy i pełen przygód i wrażeń…