DNI ADAPTACYJNE W „TĘCZOWEJ KRAINIE”

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3 i 4 latka. Jak co roku w Przedszkolu Publicznym „Tęczowa Kraina” odbywały się Dni Adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu.

W tym roku dni te odbyły się 23 i 24 sierpnia w dwóch grupach wiekowych – wśród dzieci 3 i 4 letnich. Pierwszego dnia dzieci z pomocą rodziców wykonały swoje pierwsze przedszkolne prace plastyczne pod tytułem „Mój pierwszy dzień w przedszkolu”. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce i zabawach integracyjnych. Zapoznane zostały z pomieszczeniami przedszkolnym i salą, w której będą przebywać w tym roku. Drugi dzień to zapoznanie z nazwą grupy, wykonanie pracy plastycznej paluszkami maczanymi w farbie pt.: „Krasnoludek” w grupie trzylatków i „Jeżyk” w grupie dzieci trzy i czteroletnich. Odbywały się też zabawy taneczne z elementami gimnastyki porannej. Następnie dzieci miały czas na zabawę w gronie nowych kolegów. Konstruowały różne budowle z gigantycznych klocków i bawiły się wspólnie zabawkami podczas zabaw swobodnych. Rodzice otrzymali także ważne informacje m.in. jak wyposażyć przedszkolaka, a także co przynieść pierwszego dnia do przedszkola, jak ubierać dziecko, aby ułatwić mu samodzielne ubieranie się i rozbieranie.

Zajęcia adaptacyjne nie gwarantują dobrej aklimatyzacji dziecka do przedszkola, ale znacznie ją ułatwią i przyspieszą, nie wszystko  już jest nieznane, nowe, nie wszystko budzi niepokój. Czynne włączenie się w ten proces najbliższych tj. rodziców, opiekunów dziecka w znacznym stopniu ułatwi trzylatkom i czterolatkom nawiązanie kontaktu z nauczycielką, rówieśnikami i personelem przedszkola.