KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

„Każdy jest inny, każdy wyjątkowy, słowa lepszy, gorszy wyrzuć ze swej głowy”

W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu – National Autism Awareness Month. Od 2008 roku na całym świecie  2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm nie jest chorobą lecz zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają indywidualnie mniej lub bardziej nasilone problemy z odbiorem bodźców zmysłowych (wzrokowych, słuchowych, czuciowych itd.), co może wpływać znacząco na ich rozwój, zachowanie lub może rozpraszać ich uwagę.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu  to dobra okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby.  Problemy osób z niepełnosprawnościami wynikają często z barier, które niepotrzebnie sami tworzymy bojąc się inności. Umiejętność otwierania się na to, co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i wsparcie, sprawiają, że osobom ze spektrum autyzmu łatwiej funkcjonować                        w społeczeństwie.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – 14 kwietnia w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone NIEBIESKIE IGRZYSKA 2023 organizowane przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Jest to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces.

Pragnąc uczcić ten dzień w naszym przedszkolu królował kolor niebieski, zarówno wśród naszych ubrań, jak również sale były przystrojone na niebiesko. Zorganizowaliśmy dla dzieci STREFY z różnymi zadaniami do wykonania: SPORTOWĄ, KREATYWNOŚCI, EDUKACYJNĄ, FOTOBUDKĘ, SENSORYCZNĄ, MUZYCZNĄ, oraz dodatkowo ZABAW w której dzieci mogły poszaleć. Każda grupa otrzymała specjalny paszport, gdzie za wykonane zadania otrzymywali pieczątkę. Po zebraniu wszystkich pieczątek dzieci otrzymały niebieskie medale oraz cała grupa dyplom. Uwrażliwiając dzieci na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz chęć niesienia pomocy tym osobom zorganizowano w przedszkolu zbiórkę plastikowych nakrętek. Zebrane nakrętki zostaną  umieszczone w „metolowym serduszku”, a dochód z ich sprzedaży wesprze osoby niepełnosprawne. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.

Igrzyska miały na celu integrację poprzez sport i zabawę oraz uświadomienie czym jest autyzm oraz, że  każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.

Oto kilka rad jak można pomóc osobom ze spektrum autyzmu: Nie oceniaj. Nie ignoruj. Przepuść nas w kolejce, nie rozumiemy czekania. Nie oceniaj, jak krzyczę. Nie śmiej się z nas, nie traktuj nas, jakby nas nie było. Nie komentuj naszego zachowania stojąc tuż obok, to jest przykre dla nas i dla naszych rodziców. Obejrzyjcie fotorelacje jak ten dzień był obchodzony w poszczególnych grupac

„Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”.